Humbja e Clippers ndaj Suns vë në dyshim shpresat për kampionatin e NBA

Kawhi Leonard dhe Paul George iu afruan mesfushës përpara fillimit të së dielës mbrëma në arenën Crypto.com, njëri i palëkundur, tjetri gati për të folur. Yjeve të Clippers iu kërkua t'i drejtoheshin turmës përpara ndeshjes së parë të ekipit, dhe George ishte i shkurtër kur Leonard pohoi me kokë.
Siç shihet gjatë të dielës, Clippers u përpoqën të vazhdonin me Phoenix-in në humbjen e tyre 112–95, dhe në ndeshjen 2, Clippers duhej t'i përgjigjen disa pyetjeve përpara se të ëndërronin një kampionat.
Edhe pse Reggie Jackson filloi ndeshjen e tij të tretë radhazi, John Wall hapi çerekun e tretë me një pikë startuese dhe Wall pothuajse barazoi Jackson në minuta.
Paul George përfundoi me 40 pikë pa Kawhi Leonard dhe John Wall, dhe Clippers vonuan kulmin e tyre të vonë në një fitore ndaj Sacramento Kings.
Si balancojnë Clippers duke përdorur qendrën e tyre startuese Ivica Zubac me shpeshtësinë e zëvendësimit të tij me një skuadër më të vogël? Duke përdorur toptha të mëdhenj tradicionalë gjatë gjithë lojës, Phoenix mbyti Clippers për kërcime në pjesën e parë për të marrë një epërsi prej 20 pikësh, me titullarin e tyre Deandre Ayton që njëherë ia rrëmbeu topin Jackson-it.
Ndoshta më e rëndësishmja, a është ky një shembull për t'u lodhur shpejt, apo Clippers nuk po i dëgjojnë udhëzimet jashtë sezonit të trajnerit Tyrone Liu, se me gjithë talentin e tyre, ata nuk do të japin më të mirën nëse nuk japin gjithçka?
“Nuk mund ta nisësh ndeshjen kështu, veçanërisht nëse dëshiron të fillosh me një mentalitet mbrojtës”, tha Liu. “Nuk ka asnjë justifikim që ne të luajmë krah për krah. Të gjithë luajnë krah për krah. Ne duhet të bëhemi më të mirë.
John Wall thotë se ndihet mirë fizikisht dhe luan mirë, “me përjashtim të gjuajtjeve të lira të Shaq”.
Clippers humbën në një pjesë të parë të dobët dhe Phoenix refuzoi shpejt të gjitha përpjekjet për rikthim në pjesën e dytë, me Devin Booker që kryesonte me 35 pikë dhe 16 raste.
Në të njëjtën mënyrë, Xhorxhi kritikoi mbrojtjen – tha se mbrojtja me top është e mbytur, dhe mbrojtja pa top është e këputur.
Leonard luajti ndeshjen e dytë të sezonit, në të cilën luajti 21 minuta dhe pati 11 pikë, 6 kërcime dhe 2 asistime, 7 pikë afër vijës së gjuajtjes së lirë. Një natë pasi George shënoi 40 në 39 minuta për të mundur Sacramenton, ai luajti 34 minuta dhe shënoi 16 pikë.
Jackson nuk shënoi, humbi pesë herë në 24 minuta dhe pati dy asistime. Wall filloi të ngrohej në bazë në fillim të pjesës së dytë, me Wall që merrte përsipër si mbajtësi numër një i topit së bashku me George dhe Leonard. Një natë, kontributi më i dukshëm i Wall gjatë armëpushimit të Sacramento ishte një këshilltar anësor që ai i dha Norman Powell kur qendërmbrojtësi fillestar ishte 3-për-18 në fillim të sezonit, tha Liu përpara fillimit.
“Norm nuk ishte i kënaqur me veten e tij, por [Wall] po fliste me Norm dhe thjesht i thoshte, 'Vazhdoni të luani, vazhdoni të luani', tha Liu përpara se të fillonte ndeshja.
“Nëse gjuan saktë dhe në mënyrë agresive, gjithçka është në rregull. Nuk do të humbisni çdo goditje.”
"E dini, Michael Jordan dhe unë nuk bëjmë çdo goditje, e dini?" tha Lou Powell. "Dhe ne jemi dy më të mirët në botë, kështu që ju duhet të vazhdoni, e dini?"
Powell shënoi 4 nga 9, duke dëgjuar këshillën e Liu për të qëndruar agresiv, gjë që ndonjëherë funksionoi – duke u shtrirë dhe duke humbur tranzicionin e lehtë të Leonard-it në çerekun e tretë – ndonjëherë jo – duke u përpjekur të largonte topin jashtë. I është dorëzuar Zubakut për mbytje.
Lou nuk duhej t'i thoshte Wall të vazhdonte të shtynte. Clippers humbën 11-0 dhe nuk shënuan në tre minutat e para të lojës, dhe kur Wall hyri në fushë në tetë minutat e para, Booker mundi Clippers 14-10, duke shtyrë epërsinë e Suns edhe më tej. .
Thellësia e Clippers u lejon atyre të heqin Kawhi Leonard nga pankina dhe të luajnë dhjetëra kombinime të formacionit duke u fokusuar në ndërtimin e pretendentëve për titull.
Muri siguroi radhën që mungonte. Pasimi i tij i parë ishte pasimi i përsosur për Xhorxhin për një dunk. Pushimi i tij i parë ishte një nxitim në fushë të plotë, Wall po përpiqej ta çonte topin në bel dhe, pavarësisht pengesës, ishte i guximshëm. Muri nuk ishte perfekt, ai bëri 1 nga 5 gjuajtjet e lira, por kishte 17 pikë në 7 nga 12 goditjet.
Leonard luajti 7 minuta në çerekun e tretë, duke vazhduar modelin e lojës së tij të parë në stol, ku bëri zëvendësime në tre pjesë nga rreth 7 minuta secila – gjysma deri në fund të pjesës së parë, pastaj të tretën. gjysma. Mbyllni minutat.
Dedikuar përvojës atletike të shkollës së mesme SoCal, Prep Rally ju sjell rezultate, histori dhe një vështrim nga prapaskenat e asaj që e bën atletikën përgatitore kaq popullore.
Andrew Grave është një shkrimtar i mposhtur i Clippers për Los Angeles Times. Ai iu bashkua The New York Times pasi mbuloi futbollin amerikan dhe pistën në Universitetin e Oregonit. Ai është i diplomuar në Universitetin e Oregonit dhe është rritur në bregun e Oregonit.

Koha e postimit: Tetor-25-2022